481396-2022 - ResultatSverige-Västerås: Diverse mät- och provinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Instrument för snabb molekylär diagnostik av influensa samt SARS-COV-2
Referensnummer: IN-IN22-0207
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38900000 Diverse mät- och provinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser avtal avseende köp av instrument för snabb molekylär diagnostik av influensa samt SARS-COV-2, förbrukningsmaterial, reservdelar och tillbehör samt serviceavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 12 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 16 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 38950000 Utrustning för polymeraskedjereaktion (PCR), 38951000 Utrustning för polymeraskedjereaktion i realtid (PCR)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen