481438-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Järfälla: Målning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måleriarbeten
Referensnummer: 20/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45442100 Målning
II.1.4.
Kort beskrivning
Järfällahus önskar upphandla ett ramavtal avseende måleriarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45442110 Målning av byggnader, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.12 Beställare
Järfällahus AB, Box 197177 24 Järfälla, Tel: 08-580 836 00, Besöksadress: Drabantvägen 2
Upphandlande och avropande myndighet:
Järfällahus AB, 556059-1835
AFA.2 Orientering om objektet
Järfällahus inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal för successivt avrop av hantverkstjänster inom Måleriarbeten. Järfällahus vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra bolagets leveranser till sina kunder. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism. Tillsammans ska vi på ett effektivt och strukturerat sätt skapa mervärden för Järfällahus kunder. Upphandlingen ska tillgodose Järfällahus behov av extern kompetens och externa resurser vad gäller samtliga hantverkstjänster inom Måleriarbeten.
Järfällahus avser att teckna kontrakt med tre (3) ramavtalsleverantörer.
Avrop kan avse måleriarbeten både inomhus och utomhus. Tre typer av avrop kan gälla för avtalet.
HLU – (Hyresgäststyrt lägenhetsunderhåll), tillkommande tomställda lägenheter samt i samband med HLU arbeten extra tillkommande utrymmen (t.ex. klädkammare, badrum, toalett). Rangordningsfördelning gäller enligt följande:Rang 1 – 50 % av antalet utrymmen, Rang 2 – 30 % av antalet utrymmen, Rang 3 – 20 % av antalet utrymmen Arbeten kommer att fördelas så nära ovanstående fördelning som möjligt med hänsyn till geografiskt område. Justering av avropen sker löpande under hela avtalstiden för att nå ovanstående fördelning.
Övriga måleriarbeten där uppdraget beräknas upp till 100 000 SEK ska strikt rangordning gälla för denna typ av arbeten, vilket innebär att leverantör med rangordning 1 måste tillfrågas först. Om denne tackar nej får frågan gå till nummer 2, etc. Strikt rangordning gäller oavsett geografiskt område.
Om uppdragskostnaden beräknas överstiga 100 000 SEK ska förnyad konkurrensutsättning mellan de avtalade leverantörerna ske. Vid förnyad konkurrensutsättning ska valet av L ske med hänsyn till någon, några eller samtliga nedan angivna kriterier utöver avtalade minimikrav:
Pris
Speciell kunskap och erfarenhet samt referenser rörande detta
Kvalitet
Tillgänglighet
Leverans och genomförandetid
Kapacitet
Miljöegenskaper och miljöhänsyn
Driftkostnader
Kostnadseffektivitet
Funktionella och tekniska egenskaper
Service och tekniskt stöd
Specificeringar av utförandeskrifter (så som exempelvis arbetstider, arbete under pågående verksamhet m.m.)
En separat upphandling kommer att göras om uppdraget överstiger 1 000 000 SEK eller är av sådan komplexitet och därmed kräver högre kompetens och erfarenhet än vad som ställs i denna upphandling.
Järfällahus garanterar ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår. Idag omsätter avtalet ca 20 MSEK per år. Ramavtalet avser uppdrag upp till 1 000 000 SEK vid varje avropstillfälle. Järfällahus förbehåller sig rätten att upphandla tjänster inom ovan angivet fackområde. Vid ny upphandling ges ramavtalsleverantörer samma möjlighet att delta som övriga leverantörer på marknaden.