Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och transport hushållsavfall Stockholm stad
Referensnummer: Dnr: 19AV1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är indelad i sju (7) geografiska delområden. Varje område upphandlas och bedöms var för sig. Anbud kan lämnas på ett eller flera områden. Inom respektive område ska bland annat insamling av hushållsavfall, utsorterat matavfall, storbehållare och bottentömd behållare ske, från fastigheter i Stockholm stad och transporteras till respektive behandlingsanläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Insamling och transport av hushållsavfall från delområde 3
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Insamling och transport av hushållsavfall och därmed jämförligt avfall i följande insamlingssystem:
— Manuell insamling i säck och kärl samt löst avfall
— Bottentömmande behållare
— Storbehållare (Container)
Insamling och transport av hushållsavfall från delområde 4
Del nr: 2
Insamling och transport av hushållsavfall från delområde 6
Del nr: 3
Insamling och transport av hushållsavfall från delområde 7
Del nr: 4
Insamling och transport av hushållsavfall från delområde 8
Del nr: 5
Insamling och transport av hushållsavfall från delområde 10
Del nr: 6
Insamling och transport av hushållsavfall från delområde 11
Del nr: 7