481470-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Bank- och investeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Banktjänster
Referensnummer: UH-2019-203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66100000 Bank- och investeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar avtal avseende banktjänster som omfattar;
— Koncernkontosystem, internetbank och koncernkontokredit
— Betalningsförmedling
— Kortinlösen
— Löneförmedling
— Bankgaranti
Den i bilaga "Svarformulär priser och räntor” angivna omfattningen baseras på föregående års statistik, med vissa justeringar, och kan över- eller underskridas. Tillkommande tjänster kan komma att beställas, med hänvisning till avtal som tecknas med denna upphandling som grund, som ligger inom ramen för banktjänstverksamhet oaktat att dessa tjänster ej är namngivna vid avtalets tecknade. Det är endast Sundsvalls kommun som äger rätt att utvidga omfattningen av avtalet genom att utlösa denna option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen