481477-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Familjerådgivning
Referensnummer: 2019/1968
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312320 Rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser familjerådgivning enligt socialtjänstlag (2001:543) (SoL) 5 kap. 3 §.
Familjerådgivning ska erbjudas till par och familjer som frivilligt söker hjälp för att lösa relationsproblem och är bosatta i Landskrona stad.
Familjerådgivningen ska genom samtal med klienterna medverka till förändringar av samlevnadsproblem i par och familjerelationer. Familjerådgivning är till exempel lämpligt för de som är separerade eller funderar på att separera, för de som har det svårt efter separation, vid kommunikationssvårigheter eller konflikter. Familjerådgivning skiljer sig från till exempel familjepsykoterapi främst i behandlingens djup och längd. Behandlings insatsen för familjerådgivning är begränsad till 10 samtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Familjerådgivningen ska genom samtal med klienterna medverka till förändringar av samlevnadsproblem i par och familjerelationer. Familjerådgivning är till exempel lämpligt för de som är separerade eller funderar på att separera, för de som har det svårt efter separation, vid kommunikationssvårigheter eller konflikter. Familjerådgivning skiljer sig från till exempel familjepsykoterapi främst i behandlingens djup och längd. Behandlings insatsen för familjerådgivning är begränsad till 10 samtal, se 4.3 Behandlingens omfattning.
Följande förutsättningar gällde 2018:
Antal ärende: ca 180 st.
Antal samtal: ca 580 st.
Antal personer: ca 330 st.
Under 2018 betalade Landskronastad 970 000 SEK (egenavgifterna är avdragna) för familjerådgivning.
Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.
Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 6 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen upphör avtalet att gälla och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden är två (2) år med möjlighet till förlängning med 1 + 1 år.
Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som Staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.