Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lagertält till P4 Skövde
Referensnummer: FM2022-27483
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39522530 Tält
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har för avsikt att köpa tre (3) lagertält fördelat på tre (3) platser inom Skövde Garnison med option på ytterligare tre (3) lagertält. Tälten ska möta förvaringskrav på tillfört material och tillfälliga underhållsarbeten på ett flertal fordonssystem. Anbudsgivaren ska lämna anbud på 2 varianter av önskat tält: Tälttyp 1: Tältet ska vara isolerat, ha utrustning för avfuktning och vara bestyckat med luftvärmepumpar för uppvärmning, allt enligt kraven i Kravspecifikationen. Tälttyp 2: Krav på avfuktning men inga krav på isolering och uppvärmning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39522530 Tält, 45217000 Byggnation av tälthallar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen