Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kunskapsprov, lämplighetsprov och kurs i svenska författningar för utbildade utanför Sverige
Referensnummer: 2.7-12268/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialstyrelsen upphandlar kunskapsprov och lämplighetsprov för samtliga legitimationsyrken inom hälso- och sjukvård samt kurs i svenska författningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 - Kunskapsprov och lämplighetsprov apotekare
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80000000 Undervisning och utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1 - Kunskapsprov och lämplighetsprov apotekare
Del nr: Anbudsområde 2 - Kunskapsprov och lämplighetsprov arbetsterapeut
Anbudsområde 2 - Kunskapsprov och lämplighetsprov arbetsterapeut
Del nr: Anbudsområde 3 - Kunskapsprov och lämplighetsprov audionom
Anbudsområde 3 - Kunskapsprov och lämplighetsprov audionom
Del nr: Anbudsområde 4 - Kunskapsprov och lämplighetsprov barnmorska
Anbudsområde 4 - Kunskapsprov och lämplighetsprov barnmorska
Del nr: Anbudsområde 5 - Kunskapsprov och lämplighetsprov biomedicinsk analytiker
Anbudsområde 5 - Kunskapsprov och lämplighetsprov biomedicinsk analytiker
Del nr: Anbudsområde 6 - Kunskapsprov och lämplighetsprov dietist
Anbudsområde 6 - Kunskapsprov och lämplighetsprov dietist
Del nr: Anbudsområde 7- Kunskapsprov och lämplighetsprov fysioterapeut
Anbudsområde 7- Kunskapsprov och lämplighetsprov fysioterapeut
Del nr: Anbudsområde 8 - Kunskapsprov och lämplighetsprov hälso- och sjukvårdskurator
Anbudsområde 8 - Kunskapsprov och lämplighetsprov hälso- och sjukvårdskurator
Del nr: Anbudsområde 9 - Kunskapsprov och lämplighetsprov kiropraktor
Anbudsområde 9 - Kunskapsprov och lämplighetsprov kiropraktor
Del nr: Anbudsområde 10 - Kunskapsprov och lämplighetsprov logoped
Anbudsområde 10 - Kunskapsprov och lämplighetsprov logoped
Del nr: Anbudsområde 11- Kunskapsprov och lämplighetsprov läkare
Anbudsområde 11- Kunskapsprov och lämplighetsprov läkare
Del nr: Anbudsområde 12 - Kunskapsprov och lämplighetsprov naprapat
Anbudsområde 12 - Kunskapsprov och lämplighetsprov naprapat
Del nr: Anbudsområde 13 - Kunskapsprov och lämplighetsprov optiker
Anbudsområde 13 - Kunskapsprov och lämplighetsprov optiker
Del nr: 14. Kunskapsprov och lämplighetsprov ortopedingenjör
14. Kunskapsprov och lämplighetsprov ortopedingenjör
Del nr: Anbudsområde 15 - Kunskapsprov och lämplighetsprov psykolog
Anbudsområde 15 - Kunskapsprov och lämplighetsprov psykolog
Del nr: Anbudsområde 16 - Kunskapsprov och lämplighetsprov psykoterapeut
Anbudsområde 16 - Kunskapsprov och lämplighetsprov psykoterapeut
Del nr: Anbudsområde 17 - Kunskapsprov och lämplighetsprov receptarie
Anbudsområde 17 - Kunskapsprov och lämplighetsprov receptarie
Del nr: Anbudsområde 18 - Kunskapsprov och lämplighetsprov röntgensjuksköterska
Anbudsområde 18 - Kunskapsprov och lämplighetsprov röntgensjuksköterska
Del nr: Anbudsområde 19 - Kunskapsprov och lämplighetsprov sjukhusfysiker
Anbudsområde 19 - Kunskapsprov och lämplighetsprov sjukhusfysiker
Del nr: Anbudsområde 20 - Kunskapsprov och lämplighetsprov sjuksköterska
Anbudsområde 20 - Kunskapsprov och lämplighetsprov sjuksköterska
Del nr: Anbudsområde 21 - Kunskapsprov och lämplighetsprov tandhygienist
Anbudsområde 21 - Kunskapsprov och lämplighetsprov tandhygienist
Del nr: Anbudsområde 22 - Kunskapsprov och lämplighetsprov tandläkare
Anbudsområde 22 - Kunskapsprov och lämplighetsprov tandläkare
Del nr: Anbudsområde 23 - Kurs i svenska författningar
Anbudsområde 23 - Kurs i svenska författningar