2. Förfarande
Förfarande
Titel: Behandlingstjänster och transporter Avfall Trosa kommun och Gnesta kommun
Beskrivning: Uppdraget innebär:- Mottagning, optisk sortering och behandling av insamlat avfall från hushåll. Avfallet från hushållen läggs idag i samma kärl; matavfall (idag gröna påsar för Gnesta och prickiga påsar för Trosa) och restavfall (icke gröna påsar). Under avtalstiden kommer fastighetsnära insamling att införas, i och med det kommer förmodligen en övergång till papperspåsar att ske.- Mottagning och behandling av insamlat matavfall från verksamheter.- Transport, mottagning och behandling av avfall från beställarens återvinningscentral.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99257:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Ytterligare fraktioner som beställaren ansvarar för att samla in och hantera.