48160-2017 - ÄndringSverige-Sala: Finansiell leasing
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av jordbrukstraktorer och skogsmaskiner till Ösby Naturbruksgymnasium.
Referensnummer: 2017/166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att åstadkomma hyresavtal för ett antal jordbrukstraktorer och skogsmaskiner för Ösby Naturbruksgymnasiums räkning i deras olika utbildningar. Vid skolan drivs gymnasieskola inom Naturbruksprogrammen med inriktningar mot jordbruk, skogsbruk, samt djurvård. Skolan har eget jordbruk och skogsbruk som är ett av Sveriges största. Därutöver finns häststall och smådjursavdelning Byggprogram.