481601-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Nät
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trådlöst nätverk
Referensnummer: LiU-2021-03020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32400000 Nät
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet ska modernisera sitt trådlösa nätverk och efterfrågar därför anbud på nya lösningar.
Bakgrund och beskrivning av upphandlingsföremålet
Linköpings universitet ska modernisera sitt trådlösa nätverk och efterfrågar därför anbud på nya lösningar.Nätverket består av omkring 1 200 accesspunkter spridda på fyra Campus och är uppbyggt med accesspunkter och controllers från Cisco.Autentisering görs genom en open-source-lösning. Anslutning till fast nätverk görs via PoE-switchar från Alcatel-Lucent Enterprise.Samtliga accesspunkter och controllers ska bytas ut och vi eftersträvar även att ersätta autentiseringslösningen.
Anbudet ska innefatta all hårdvara (exklusive standardkablage och optiska transceivers), nödvändiga licenser och support.
Målbild
Målet är att LIU får en modern och flexibel lösning för LiU:s trådlösa nätverk som kan leva under många år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32412000 Kommunikationsnät, 32424000 Nätinfrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudet ska innefatta all hårdvara (exklusive standardkablage och optiska transceivers), nödvändiga licenser och support.Licenser ska om möjligt vara permanenta, men där det inte erbjuds ska de prissättas för fem (5) år.Support ska prissättas för fem (5) år.
LiU efterfråga vissa tjänster som optioner.
Efter transitionsprojektet ska både produkter och tjänster ska kunna avropas. En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.