481654-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggnation av lägenheter
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Selma 1 - Nybyggnation
Referensnummer: FBU2018-0079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar nybyggnad av 226 lägenheter, lokaler samt ett äldreboende fördelat på 5 kvarter (kvarter B, C, E, O och P) och ca 27 000 m2 BTA, vid Selma Lagerlöfs torg i stadsdelen Hisings backa, Göteborg. Samtliga lägenheter samt äldreboende kommer att förvaltas av Familjebostäder.
Entreprenaden är indelad i nedanstående 3 etapper, där etapp 3 utgör en option.
Etapp 1, Byggnad B1 och B2
Etapp 2, Byggnad C1, E1-E4
Etapp 3, Byggnad P1, O1 och O2 (Option)
Projektchef: Marie Dellve