48167-2026 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Projektledare vid ombyggnation Äldreboende Ydrebostäder
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektledare vid ombyggnation Äldreboende Ydrebostäder
Beskrivning: Ydrebostäder önska handla upp en projektledare. Ydrebostäder AB stå inför ett omfattande renoverings- och ombyggnadsprojekt för Äldreboende Solängen och söker för därför en projektledare. Entreprenaden kommer att handlas upp som generalentreprenör enligt AB04 med en sidoentreprenör som Ydre Kommun (hyresgäst) tillhandahåller. Berörd yta på Äldreboendet Solängen är ca 7580 m2 BTA. Projektet kommer att delas in i 3 etapper där varje etapp blir tomställd av hyresgästen, men viss koordinering med verksamheten för de övriga etapperna förekommer. Den planerade utförandetid för projektet: hösten 2025 fram till årsskifte 2028/2029.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115990:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning