481672-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Doseringsutrustning – Läkemedelsutdelare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLäkemedelsutdelare
BeskrivningBodens kommun inbjuder er härmed att lämna anbud gällande läkemedelsutdelare. Upphandlingen omfattar hyra av uppskattningsvis femton (15) stycken dosdispenserade läkemedelsutdelare med tillhörande webbaserat administrationssystem. Upphandlingen har sin grund i Bodens kommuns avsikt att kvalitetssäkra och effektivisera utdelning av läkemedel och omfattar läkemedelsutdelare som hjälpmedel i syfte att säkerställa läkemedelshanteringen. Målet med läkemedelsutdelarna är att människor som beretts insatser avseende medicinering ska ta föreskriven dos vid rätt tidpunkt. Avtalet omfattar en helhetslösning innehållande införandestöd, utbildning, support och service. Detta inkluderar även nödvändiga applikationer, system för administration, lösningar för autentisering med mera. Många olika termer används för läkemedelsutdelare, till exempel läkemedelsgivare, medicingivare, läkemedelsdispenser, läkemedelspåminnare, läkemedelsfördelare och läkemedelsrobot. I den här upphandlingen används termen läkemedelsutdelare. Bodens kommun avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Intern identifierareSOC 2024-198
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33141626 Doseringsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33196000 Medicinska hjälpmedel, 48180000 Medicinsk programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareLäkemedelsutdelare
Huvudklassificering (cpv): 48180000 Medicinsk programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33100000 Medicinsk utrustning