481690-2020 - PlaneringSverige-Värnamo: Kemiska produkter
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fällningskemikalier till Reningsverken
Referensnummer: UHN.2020.131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar successiva leveranser av Fällningskemikalie, aluminiumbaserat till Reningsverken i Värnamo kommun. Värdet eller s.k. takpris på denna upphandling uppgår till 650 000 kr/år och 2,6 Mkr för avtalsperioden på 4 år. Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.
Information gällande ESPD: Det framgår när man lämnar anbudet i e-Avrop att man som anbudsgivare kan välja att boka för/ur ESPD-formuläret. Det är en valmöjlighet och inte ett ska krav att bifoga ESPD.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen