481709-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Kalkmjöl
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalk till doserare
Referensnummer: 21197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44921210 Kalkmjöl
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av kalkstensmjöl till kommunernas kalkdoserare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44921210 Kalkmjöl, 44920000 Kalksten, gips och krita
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under 2020 köpte de upphandlande myndigheterna kalk för ungefär följande:
Umeå kommun: 2,8 miljoner kr
Dorotea kommun: 215 000 kr
Åsele kommun: 235 000 kr
Nordmalings kommun: