481733-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolkar.
Referensnummer: Af-2017/0045 8081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i ramavtalsupphandling av Teckenspråkstolkar.
Tjänsten som efterfrågas avser:
1. Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning,
2. Platstolkning: Skrivtolkning,
3. Distanstolkning: Teckenspråkstolkning samt skrivtolkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 12
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning, anbudsområde 1: leveransområde Stockholm-Gotland.
Del nr: 2
Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning, anbudsområde 2: leveransområde Norra Mälardalen.
Del nr: 3
Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning, anbudsområde 3: leveransområde Södra Mälardalen-Östergötland.
Del nr: 4
Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning, anbudsområde 4: leveransområde Göteborg-Halland.
Del nr: 5
Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning, anbudsområde 5: leveransområde Nordvästra Götaland.
Del nr: 6
Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning, anbudsområde 6: leveransområde Västra Svealand.
Del nr: 7
Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning, anbudsområde 7: leveransområde Södra Götaland.
Del nr: 8
Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning, anbudsområde 8: leveransområde Småland-Blekinge.
Del nr: 9
Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning, anbudsområde 9: leveransområde Södra Norrland.
Del nr: 10
Platstolkning: Teckenspråkstolkning, dövblindtolkning och tecken som stödtolkning, anbudsområde 10: leveransområde Norra Norrland.
Del nr: 11
Platstolkning: Skrivtolkning, anbudsområde 11: samtliga leveransområden (hela riket).
Del nr: 12
Distanstolkning: Teckenspråkstolkning samt skrivtolkning, anbudsområde 12: samtliga leveransområden (hela riket).