Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Scanner för Digital Patologi
Referensnummer: LS 2016-1326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Scanner för digital patologi.
Digital patologi stödjer och underlättar därigenom diagnostik inom klinisk patologi och (på sikt) cytologi genom att bidra till kortare ledtider och högre diagnostisk kvalitet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen