481755-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkeologiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mindre arkeologiska uppdrag.
Referensnummer: 114-43495-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71351914 Arkeologiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar arkeologiska åtgärder som görs på Länsstyrelsens initiativ och som inte omfattas av 2 kap. 11 eller 13 §§ Kulturmiljölagen (KML), bland annat inför mindre arbetsföretag, såsom till exempel arkeologiska utredningar/undersökningar, skadedokumentation, uppmarkering/besiktning av fornlämningar m.m.
Observera att detta är en upphandling med öppet förfarande vilket innebär att leverantörerna ska fylla i ett ESPD-formulär, som finns under kap 4.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112450 Arkeologiska utgrävningar, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 71351720 Geofysikaliska undersökningar av arkeologiska utgrävningar, 71351811 Topografiska undersökningar av arkeologiska utgrävningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen