481783-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Inredningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende inredningsarkitekter.
Referensnummer: UPP 2.3.3-2017/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79931000 Inredningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Ramavtalet omfattar inredningsarkitekttjänster för två (2) olika kategorier. Malmö universitet avser att teckna ramavtal med minst tre (3) anbudsgivare som uppfyller de i anbudet ställda krav inom vardera av de två (2) efterfrågade kategorierna och max sex (6) anbudsgivare, beroende på hur många som kvalificeras.
Anbudsområde 1:
1. Universitet och lärandemiljöer,
2. Offentliga miljöer för utställningar och föreställningar,
3. Restaurang och kafémiljöer.
Anbudsområde 2:
1. Torra och våta laboratorier (kan även innefatta renrum).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 79932000 Inredningsdesign
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och omfattning
Bakgrund
Malmö högskola övergår till Malmö universitet vid årsskiftet 2017-2018. Detta ställer också nya krav på utformning av lokaler och miljö inom universitetets lokalbestånd. Under de senaste åren har flera stora lokalprojekt genomförts. Kontinuerligt fortsätter detta arbete. Utveckling och förändring kommer att ske också i samband med övergången till universitet som ställer stora krav på utformning och utveckling av lokaler och miljö. Omfattande inredningsuppdrag kommer att ske under de närmaste åren med fokus på funktion, kravanpassning och hållbarhet.
Uppdragen kommer att skilja sig åt i omfattning och bredd från stora nybyggnadsprojekt eller ombyggnadsprojekt från förstudie till färdiga förfrågningsunderlag. Det kan komma att handla om allt från enkla utredningsskisser till att endast ta fram möbelförteckningar (utifrån redan givna möbleringsplaner). Karaktäristiskt för en huvuddel av alla uppdrag är att det finns ett antal redan beslutade förutsättningar som inredningsarkitekten har att förhålla sig till. I vissa större projekt, kommer inredningsarkitekter att vara delaktiga i konsultgrupp/projektgrupp.
Kontrakt för hela eller separata delar av leveransen
Anbud skall lämnas för hela eller delar av leveransen.
Upphandlingen är uppdelad i två kategorier "Anbudsområde 1" och Anbudsområde 2" anbud kan lämnas på ett (1) av anbudsområdena eller båda.
Anbudsområde 1
1. Universitet och lärandemiljöer
2. Offentliga miljöer för utställningar och föreställningar
3. Restaurang och kafémiljöer
Anbudsområde 2