Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal lastbilar med påbyggnader
Referensnummer: 2018/402
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34134100 Lastbilar med flak
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på tunga fordon, lastbilar, med olika påbyggnader (t.ex. sopbilar för insamling av sopor, lastväxlarfordon, kranbilar) och med olika drivmedelsval.
Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning där villkoren kommer att kompletteras med specifika villkor på fordon och påbyggnad utöver minimikrav angivna i upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34134100 Lastbilar med flak, 34144510 Fordon för avfall, 34144511 Sopbilar, 34144512 Sopbilar med komprimator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen