481879-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Räddningsfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hävare
Referensnummer: 0364/18 UH-2018-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114110 Räddningsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av Hävare inklusive leverans och utbildning till Räddningstjänsten Storgöteborg (RSG). Fordonet ska användas av räddningstjänsten för brandsläckningsinsats. Då arbete på hög höjd är ett stort riskmoment ska det utföras på säkrast möjliga sätt, där höjdfordon med stor räckvidd är en metod. I förbundet finns ett antal objekt där räddningstjänstens höjdfordon är en del av utrymningsstrategin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen