481907-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vikt- och styrketräningsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gymutrustning och service
Referensnummer: 16FMV4945
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37442000 Vikt- och styrketräningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av gymutrustning samt service av utrustning inklusive underhåll, reparation och tillhandahållande av reservdelar. Försvarsmakten och FMV är i behov av service, reparation och underhåll för både upphandlat sortiment och för redan befintlig utrustning.
Försvarsmakten och FMV köper gymutrustning för uppskattningsvis 2 miljoner SEK/år. Beloppet bygger på historiska köp och ska ses som ett riktvärde men är ingen garanterad inköpsvolym.
Med gymutrustning avses i denna upphandling följande varugrupper:
— Styrketräningsmaskiner och maskingrepp
— Konditionsmaskiner
— Stänger och vikter
— Bänkar och ställningar
— Förvaring
— Crossfit
— Mattor och golv
— Övrigt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37442000 Vikt- och styrketräningsutrustning, 37420000 Gymnastikutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen