Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public service bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetskonsulter.
Referensnummer: 2017/04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Med anledning av en ökad hotbild mot media såväl nationellt som internationellt efterfrågar SVT ett nära samarbete med leverantörer som kan agera flexibelt utifrån beställarens varierande behov av omfattning, tid och plats samt samverkan med andra säkerhetsaktörer. Leverantören ska fungera som extraresurs åt SVT:s säkerhetsavdelning och representera SVT:s säkerhetsavdelning mot SVT:s verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen