482026-2020 - ResultatSverige-HÄRNÖSAND: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rygg, knä och fot-ortoser
Referensnummer: 20RS2505
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett ramavtal för löpande avrop av ortoser inom området Rigid ryggortos, Knäortos, fotortos och ankel-ortoser enligt beskrivning i kravspecifikation.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar ett ramavtal för köp av Ortoser/korsetter inom produktområden/delar nedan.
Rigid ryggortos
Patellastabiliserande knäortos
Ligamentsortos knä
Postoperativ-posttraumatisk knäortos
Immobilisterande knäortos
Knäortos för gonartros
Dropfotsortos
Fotortos-walker
Samt enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget.
Närmare beskrivning av efterfrågade produkter återfinns i Generella krav samt aktuella produktområden/delar och särskilda kontraktsvillkor i Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen