482052-2018 - ResultatSverige-Kristianstad: Operationsbord
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsbord Skåne
Referensnummer: 1801517
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192230 Operationsbord
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av kompletta fasta och/eller semimobila samt mobila operationsbordssystem, det vill säga fast eller semimobil pelare, operationsbordstopp och transportvagn för operationsbordstopp samt mobila operationsbordssystem. Upphandlingen av operationsbordssystemen utgör till största delen ersättning av utrustning som överstigit teknisk livslängd.
Operationsbordssystemen ska placeras vid verksamheter där klinisk operationsverksamhet utgör huvudverksamheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Operationsborden ska vara avsedda för kirurgi inom gynekologi, urologi, öron/näsa/hals, käkkirurgi, ortopedi, allmän kirurgi, neurokirurgi, plastikkirurgi, handkirurgi, thoraxkirurgi samt ögonkirurgi. Operationsborden ska vara avsedda för både vuxna och barn. Operationsborden ska utgöra ett system med stor flexibilitet som ska kunna kombineras så att de går att använda till samtliga beskrivna verksamhetsområden. Systemen ska också kunna byggas om för eventuella förändringar i verksamheten. Samtliga tillbehör ska fungera till samtliga modeller.