482076-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Fotografier
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Fotograftjänster.
Referensnummer: KSN-2016-2650
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22315000 Fotografier
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun bjuder in till upphandling av Fotograftjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79961100 Annonsfotografering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dokumentation av möten, sammankomster eller mässor etc. Kan vara återkommande event som t ex Kulturnatten, Allt ljus på Uppsala, Nationaldagsfirandet, Student Uppsala, Vinterfestivalen eller tillfälliga sammankonster för både internt och externt bruk med och utan krav på modellrelease. Exempel på uppdrag inom kategorin är: – Mässor – Presskonferenser – Möten – Evenemang – Livespelningar – Fester – Tillfälliga sammankomster – Föreläsningar – Utbildningar – Idrottstävlingar.
Del nr: 2
Enklare porträtt i fast eller ambulerande studio mot fondvägg där bakgrunden ska vara identisk och bilderna kunna tas vid olika tillfällen men med samma resultat. Exempel på uppdrag inom kategorin är: – Pressbilder/Personalbilder i studiomiljö på enskilda personer – Pressbilder/Personalbilder i studiomiljö på grupper.
Del nr: 3
Kreativ fotografering till specifika informations- eller reklamkampanjer med modeller samt kreativa porträtt på medarbetare eller förtroendevalda i Uppsala kommun eller kommunalt bolag i studio eller på location där kravet på identiska bilder inte finns. Exempel på uppdrag inom kategorin är: – Reklambilder med enskilda eller grupper av människor i naturliga miljöer – Reklambilder eller grupper av människor i stagade miljöer (Studio eller byggda miljöer).
Del nr: 4
Fotografering med fokus på stadsmiljö, landskap, arkitektur och byggnader där eventuella människor på bild inte ska vara identifierbara. Exempel på uppdrag inom kategorin är: – Stadsmiljöer – Landskap – Parker – Natur – Arkitektur – Byggnader.
Del nr: 5
Dokumentation av produkter eller konstföremål i studiomiljö eller på befintlig plats. Exempel på uppdrag inom kategorin är: – Produkter – Objekt – Konstföremål.