Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudssystem till Gynekologiska mottagningen Mälarsjukhuset Region Sörmland
Referensnummer: IN-IN20-0277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Systemet kommer att placeras på gynelogiska mottagningen som en stationär utrustning för undersökning av SVF patienter och svårare fall. Stor vikt kommer att läggas på systemetes prestanda och bildkvalitet.
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser ramavtal på köp av Ultraljudsystem med övriga tillbehör i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33112200 Ultraljudsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen