48217-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård till Luftfartverkets kontrollcentraler
Referensnummer: D-2021-232373
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragets omfattning
Uppdraget omfattar lokalvårdsarbeten och avropbara tilläggstjänster vid LFVs kontrollcentraler i Stockholm och Malmö. Tilläggstjänsterna omfattar fönsterputs, golvvård och extra lokalvårdsinsatser.
Lokalvårdsarbetet ska normalt utföras under dagtid. Visst lokalvårdsarbete kommer även att förekomma på helger.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling med säkerhetsskyddsavtal
Antagen anbudsgivares personal kan komma att komma i kontakt med säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter i säkerhetsskyddsklassen konfidentiell eller högre och/eller att anbudsgivarens personal, då arbetet utförs i LFVs lokaler, får tillgång till säkerhetskänslig verksamhet av motsvarande betydelse för Sveriges säkerhet. För uppdraget erfordras att antagen anbudsgivare har tecknat ett säkerhetsskyddsavtal med LFV.
Ekonomisk och finansiell kapacitet
Anbudsansökaren ska ha, en för uppdraget, tillräcklig ekonomisk och finansiell styrka för att LFV ska kunna anta att efterfrågade tjänster kommer att kunna erhållas under hela kontraktstiden.
LFV bedömer att detta uppdrag innebär att anbudsansökaren, för den senaste treårsperioden, ska kunna visa en tillräcklig omsättning till vår bedömda beställningsvolym samt att anbudsansökaren ska ha minst riskklass 3 enligt UC eller motsvarande riskklassificering från annat kreditupplysningsföretag. En fullständig kreditupplysning från oberoende institut ska bifogas nedan.
I de fall riskklassificering inte kan utfärdas ska anbudssökaren styrka sin ekonomiska ställning på annat sätt. Anbudssökaren ska på LFVs begäran skicka in uppgifter som behövs för att bedöma dennes ekonomiska förutsättningar, exempelvis årsredovisning, balansräkning eller ekonomisk plan. Utifrån inkomna uppgifter gör LFV en bedömning av anbudssökarens ekonomiska ställning. I de fall en anbudssökarens ekonomiska ställning garanteras av moderbolag/annan garant ska intyg om detta bifogas anbudsansökan och vara undertecknat av behörig företrädare för moderbolaget/garanten.
Anbudsansökaren ska under de tre senaste åren uppvisa en genomsnittlig årsomsättning om minst 35 Msek. Årsredovisning för de tre senaste åren ska bifogas nedan.