Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: RS/2026/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska säkerställa Regionens behov av livsmedel under kontraktsperioden. Regionen har som mål att främja inköp av närproducerade livsmedelsprodukter och öka inköpsvolymen av ekologiska livsmedel. Region Jämtland Härjedalen avser att teckna ramavtal för senare successiva avrop under avtalsperioden. Avropande enheter är Östersunds sjukhus kostenheten, Birka Folkhögskola och Bäckedals Folkhögskola. Leverantör ska under avtalstiden kunna leverera livsmedel till ovan nämnda enheter inom viss tid efter beställning (avrop). Efterfrågade produkter och volymer framgår av upphandlingsdokumenten. Volymerna är baserade på statistik för år 2017. Angivna volymer kan komma att ändras i och med det nya produktionsättet. Inga volymer kan därmed garanteras utan leverantören är skyldig att leverera den volym som efterfrågas oavsett om den över- eller understiger angiven volym.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Närproducerat nötkött
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Närproducerad potatis
Del nr: 2
Närproducerade grönsaker
Del nr: 3
Färskt bröd
Del nr: 4
Ägg
Del nr: 5
Falukorv
Del nr: 6
Charkprodukter
Del nr: 7
Kött, färsprodukter och fågel
Del nr: 8
Mjölk
Del nr: 9
Frukt och grönt
Del nr: 10
Huvudsortiment
Del nr: 11