Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal för sekvenseringsutrustning från Illumina.
Referensnummer: V-2017-1007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH och Uppsala universitet äger ett stort antal sekvenseringsinstrument tillverkade av Illumina. Till dessa instrument behöver ett underhållskontrakt tecknas. Tjänsten avser service och underhåll av sekvenseringsinstrument med dess direktkopplade instrument som levererats till KTH samt Uppsala universitet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen