482365-2021 - ResultatSverige-Nora: Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reservdelar Fordon
Referensnummer: 21/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällbyggnad Bergslagen inbjuder till anbudslämnande avseende anskaffning av reservdelar fordon.
Dennas upphandling avser ramavtal reservdelar till registreringspliktiga fordon under 3.5 ton. Beställaren avser att teckna avtal med en leverantör för löpande avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34330000 Reservdelar till lastfordon, skåpbilar och bilar, 34900000 Diverse transportutrustning och reservdelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samhällbyggnad Bergslagen inbjuder till anbudslämnande avseende anskaffning av reservdelar fordon, både lätta och tunga fordon.
Allmän information
Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen (fortsättningsvis kallad SBB alternativt beställaren) är ett tekniskt kommunalförbund som arbetar för kommunerna Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora. Förbundet arbetar inom områdena Gata/Trafik, Park/Natur/Idrott, Återvinning, Vatten/Avlopp och Lokalvård. Ytterligare information kan nås via respektive medlemskommuns hemsida.
Härmed inbjuder förbundet Er att inkomma med anbud gällande ramavtal för reservdelar fordon.
Omfattning
Samhällsbyggnad Bergslagen har i dagsläget ca 75 -80 lätta lastbilar och personbilar. Ett 15-tal små och större traktorer samt ett 40-tal släpkärror.
Avrop sker i huvudsak till verkstad lokaliserad till Lindesberg men leveranser kan även bli aktuella till Hällefors, Ljusnarberg och Nora.
Under 2020 köpte SBB reservdelar till fordon till ett värde av ca 750 000kr. Denna siffra ska endast ses som information och är ej en garanti för kommande avrop. Antagen leverantör har alltid att leverera efterfrågad volym. Utifrån rådande rättspraxis anges ramavtalets takvolym till 4 Mkr.