48240-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service hållplatsinformation 2020
Referensnummer: 1-1196-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Service hållplatsinformation för Västtrafik.
Hållplatsinformation består bland annat av tidtabeller, linjenätskartor, anslag om biljettinformation, samt olika typer av tillfälliga anslag och tillfälliga hållplatsskyltar.
Tjänsten Service av Hållplatsinformation behövs till exempel vid tidtabellsskiften, trafikomläggningar, trafikförändringar och olika evenemang där Västtrafik har behov av att nå ut med information till sina kunder och resenärer.
Service av hållplatsinformation innebär:
— Uppsättning, nedtagning, utbyte och felåtgärder av tryckt hållplatsinformation, samt i förekommande fall tryckproduktion av detsamma,
— Tillhandahållande av kompletta tillfälliga hållplatsskyltar, uppsättningsanordning, skylt, tryckproduktion, montering, uppsättning, nertagning och förvaring av skyltar inklusive uppsättningsanordning hos leverantören.
Tjänsten omfattar alla Västtrafiks hållplatsområden i Göteborg, Mölndal, Partille och Kungsbacka kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen