482418-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Byggnation av järnvägsterminal
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminal Hillskär.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213322 Byggnation av järnvägsterminal
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Kommun avser att bygga ny godsterminal med tillhörande spår och vägar inom Umeå Hamn. Inom arbetsområdet finns förorenade områden där destruktion av oljerester skett. I entreprenaden ingår sanering av det förorenade området.
Länk till förfrågningsunderlag: https://www.ibinder.com/External/EnquiryLink.aspx?id=ybvydpnckc
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34941200 Räler, 34941800 Spårväxlar, 34942200 Signallådor, 34946100 Byggmaterial för järnvägsspår, 45213322 Byggnation av järnvägsterminal, 45231113 Omläggning av rörledningar, 45233123 Anläggningsarbeten för landsvägar, 45112340 Marksanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen