482496-2020 - KonkurrensutsättningSverige-LIDKÖPING: System- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter 2020
Referensnummer: 2020/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av strategisk partner avseende utveckling av Göliska ITs datacentermiljö. Inom kontraktet kommer aktuell hårdvara, närliggande mjukvara samt konsulttjänster att avropas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 48100000 Programvara för särskild industri, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen