Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser yrkeskläder (varselkläder, arbetskläder, handskar och arbetsskor/stövlar samt skyddsutrustning (t.ex. hjälmar, andningsskydd, hörselskydd och fallskydd). Upphandlingen är indelad i två delområden. 1. Yrkeskläder 2. Skyddsutrustning Anbudsgivaren har möjlighet att lämna anbud på ett eller båda delområdena.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
17SV339 Yrkeskläder och skyddsutrustning
Del nr: Yrkeskläder
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att tillgodose SVOAs behov av yrkeskläder (t.ex. varselkläder, arbetskläder och arbetsskor/stövlar).
Del nr: Skyddsutrustning
Ytterligare CPV-kod(er) 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 18444000 Skyddshuvudbonader, 18444100 Säkerhetshuvudbonader, 18444110 Hjälmar, 18800000 Skodon, 18830000 Skyddsskor
Syftet med upphandlingen är att tillgodose SVOAs skyddsutrustning (t.ex. huvudskydd, andningsskydd, hörselskydd, handskar och fallskydd).