482593-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Transport på vattenvägar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning från Nämdö och andra öar i entreprenad 57B
Referensnummer: 2018TEN/0529
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
OMFATTNING
Upphandlingen avser entreprenad för avfallshantering från Nämdö ö utan fast landförbindelse i Värmdö kommuns skärgård.
Den aktuella entreprenaderna är 57B.
Nämdö, Munkholmen, Maderö och öarna öster därom.
SYFTE
Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort hushållsavfall, och därmed jämförligt avfall
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60600000 Transport på vattenvägar, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen