482733-2024 - Planering
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Om- och tillbyggnad Ringsjöskolan Höör
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelOm- och tillbyggnad Ringsjöskolan Höör
BeskrivningFörhandsannonsering av kommande upphandling avseende om- och tillbyggnad av Ringsjöskolan som idag består av om- och tillbyggnadsetapper från både 60- och 80-talet. Mindre renovering och underhållsarbeten har utförts löpande inom huskroppar och installationer men som nu har behov att förnyas och moderniseras. Detta tillsammans med dagens ställda krav och framtida verksamhetsbehov ska hela skolan uppdateras byggtekniskt och arbetsmiljömässigt och målet är att nollställa hela skolan för framtida verksamhetsnyttjande. Projektet omfattar tillbyggnader och tillkommande skärmtak, väderskydd mellan matsal och skolbyggnad, utvändiga fasaddetaljer på befintliga byggnader, solceller, invändig renovering och uppgradering av fastighetens installationer. Projektomfattningen avser både verksamhetsanpassning och upprustning av fastighetens befintliga installationer samt arbete med befintliga skyddsrum inklusive komplettering av viss skyddsrumsutrustning. Höörs Fastighets Lokal AB beräknar att annonsering för upphandling av entreprenaden kommer att ske i mitten på September. Höörs Fastighets Lokal AB (HFL AB) är ett helägt dotterbolag till Höörs Kommunhus AB och är ett av två dotterbolag i kommunens fastighetskoncern
Intern identifierareProjektnummer: 10038
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster