482750-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala utmaningar för studentrekrytering
Referensnummer: 25177/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar att genom upphandlat ramavtal har SI och aktuella lärosäten möjlighet att avropa uppdrag som består av ett brett tjänsteområde innefattande att ta fram verktyg/stöd/plattform för digitala utmaningar för studentrekrytering. Uppskattat värde för upphandlingen är 1-3 digitala utmaningar per år à ca 300 000 SEK exklusive mervärdesskatt per utmaning och lärosäte.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 79600000 Rekryteringstjänster, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svenska institutet (SI) är en statlig myndighet som verkar för att öka omvärldens intresse och förtroende för Sverige. Genom strategisk kommunikation och utbyte inom kultur, utbildning, vetenskap och näringsliv främjar SI samarbete och långsiktiga relationer med andra länder. SI har kontor i Stockholm och Paris. Läs mer på www.si.se.
SI har ett särskilt uppdrag att marknadsföra Sverige som studiedestination för högre utbildning. Under åren 2011 och 2016, arbetade SI i samverkan med universitet och högskolor med digitala utmaningar som ett verktyg för att marknadsföra Sverige som studiedestination och öka rekryteringen till svensk högre utbildning. Digitala utmaningar, såsom tävlingar genomfördes i bland annat Indien, USA, Brasilien och Sydkorea.
Mellan 2013 och 2017 hade SI ett ramavtal för att arbeta med elektroniska tävlingsportaler. Sju lärosäten hade givit SI fullmakt att upphandla tjänsten också för deras räkning.
Inom ramavtalet har digitala utmaningar, såsom studenttävlingar genomförts, såväl av SI i samverkan med ett antal lärosäten, som av flera lärosäten utan SI:s medverkan och av enskilda lärosäten. Fem lärosäten är nu intresserade av att på nytt upphandla en sådan liknande tjänst.
Förutom SI är för närvarande nedan myndigheter/organisationer intresserade av att delta i upphandlingen och därmed kunna bli avropsberättigade till upphandlat ramavtal; Stockholms Universitet, KTH, Chalmers tekniska högskola, Lunds Universitet, Göteborgs Universitet. SI kommer dock att vara Upphandlande myndighet och handlägger och administrerar denna upphandling. Övriga deltagare och därmed avropsberättigade har lämnat fullmakt till SI att genomföra denna upphandling och ingå ramavtal å deras räkning.
Upphandlingen avser ramavtal med minst en (1) leverantör. Avtalsperioden är fr.o.m. avtalstecknande och tjugofyra (24) månader, med möjlighet till förlängning vid två (2) tillfällen om högst tolv (12) månader i taget dvs. som längst fyra (4) år. SI kommer att samordna ramavtalet och förbehåller sig rätten att besluta om förlängning. Avropen kommer att ske genom den nya avropsformen, delvis förnyad konkurrensutsättning, hos samtliga de leverantörer som SI skrivit ramavtal med.