482793-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Medicinska förbrukningsartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmaterial för hälso- och sjukvården
Referensnummer: 2.7-15648/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är uppdelad i två separata anbudsområden:
Anbudsområde 1 - Sterilt förbrukningsmaterial
Anbudsområdet omfattar endast sterilt förbrukningsmaterial, exempelvis sprutor och suturer.
Anbudsområde 2 - Övrigt förbrukningsmaterial
Anbudsområdet omfattar rent, höggradigt rent och övrigt förbrukningsmaterial (ej sterilt). Med övrigt förbrukningsmaterial avses övriga produkter till förstärkningsresursen och beredskapslagret, exempelvis sopsäckar och batterier.