Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Akutdialys BIVA
Referensnummer: K 2021-7467
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Anskaffning av 10 st apparater för akutdialys som är kompatibla med ECMO-maskiner för inkoppling både på lågtryck- och högryckssidan till Barn-IVA. Direktupphandling avses att göras från Baxter Prismaflex då de upphandlade maskinerna inom regionen inte har visat sig klara av de krav som ECMO och BIVA har på dem: inkoppling ska kunna ske både på lågtrycks- och högtryckssidan, maskinen ska klara av pumpflöden från ECMO på 4-5 L/min, det får inte uppstå koagler som kan komma in direkt på artärsidan om patienten behandlas med veno-arteriell ECMO, maskinen ska tillåta att inaktivera tryckgränser och ändå fortsätta behandling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33180000 Funktionellt stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
10 st apparater för akutdialys som är kompatibla med ECMO-maskiner för inkoppling både på lågtryck- och högryckssidan till Barn-IVA. Då det finns ett patientflöde mellan ECMO och Barnintensiven (BIVA) är det av största vikt att samma maskin används på både ECMO och BIVA för att kunna fortsätta dialysera barn som är kopplade till ECMO. Därav behöver alla 12 apparaterna vara kompatibla med ECMO utrustningen och även fungera för BIVA inställningar.