2. Förfarande
Förfarande
Titel: Undersökning om äldre personers levnadsvillkor - SWEOLD
Beskrivning: Undersökningen om äldre personers levnadsvillkor – SWEOLD (SWEdish longitudinal study of living conditions of the oldest OLD) är en återkommande riksrepresentativ undersökning av Sveriges äldre befolkning. Undersökningen är både en tvärsnittsundersökning som är representativ för den svenska befolkningen i motsvarande ålder samt en longitudinell studie som omfattar personer som tidigare har blivit intervjuade inom ramen för den Svenska Levnadsnivåundersökningen - LNU och/eller SWEOLD. (Tidigare upphandling avbröts på grund av bristande konkurrens, upphandlingen går nu ut igen med några mindre ändringar.) Stockholms universitet förbereder nu en ny undersöknings omgång. Uppdraget omfattar själva intervjuerna som ska genomföras så väl som både för- och efterarbete kring den datainsamling om äldre personers levnadsvillkor.
Intern identifierare: SU-328-0053-26
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 73110000 Forskning
Ytterligare klassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79310000 Marknadsundersökningar, 79311000 Undersökningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Undersökning om äldre personers levnadsvillkor - SWEOLD