48295-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Depåfordon
Referensnummer: 2022/747UH-2022-93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av nytt depåfordon
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34114000 Specialfordon, 34114100 Utryckningsfordon, 34114110 Räddningsfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattas av fabriksnytt depåfordon till Öjersjö depå. Depån stöttar övrig verksamhet vid mer omfattande händelser. Syftet med depåfordonet är att serva och fylla på med rökskydd, material och förnödenheter.