482971-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Låssmedstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital låssystem
Referensnummer: SN 2022/0071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud gällande hyra av Digitala låssystem till Socialförvaltningen, Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Upphandlingen omfattar Digitala låssystem och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Se upphandlingsdokument
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Upphandlingen omfattar Digitala låssystem och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster som avropas. Det uppskattade avtalsvärdet beräknas till ca. 15 500 000 SEK under 96 månader.Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 18 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.
Kommunen har i dagsläget ett stort antal befintliga nyckelgömmor från Swedlock. Den digitala låslösningen ska gå att sätta in i Kommunens befintliga nyckelgömmor, dvs ersätta den befintliga elektromekaniska cylindern med en ny digital cylinder. Behovet är att personalen ska använda samma tillvägagångssätt för både lås på dörr och i nyckelgömma.
Den nya digitala cylindern ska inte försämra nyckelgömmans ursprungliga säkerhetsklassning. Se kravspecifikation "Beskrivning lås till befintliga nyckelgömmor.