483003-2020 - ResultatSverige-Tyresö: Låssmedstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Låssmedstjänster & Larm- och inpassagesystem
Referensnummer: 2018/KSUH 0065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun och Tyresö bostäder inbjuder Er att lämna anbud avseende låssmedstjänster & larm- och inpassagesystem enligt förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Upphandlingen är indelad i två anbudsområden:
1) låssmedstjänster, förväntad omsättning ca 2,2 miljoner/år
2) larm- och inpassagesystem, förväntad omsättning ca 1,5+ miljoner/år
Dessa utvärderas separat enligt mervärdesmodeller.
Välkommen med Ert anbud!
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem, 42961100 Passerkontrollsystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hantering av beställarens larmtekniska installationer samt lås och inpassagesystem.
ALLMÄN ORIENTERING
Tyresö kommun, med cirka 47 000 invånare, är en dynamisk storstadsnära kommun med hav och natur inpå knuten. Här finns ett stort utbud av fritidsaktiviteter, skolor, förskolor och service, vilket tillsammans gör Tyresö till en attraktiv ort att bo i - 20 minuter från Stockholm city.
Kommunen är nu inne i en expansiv fas. De centrala delarna ska förtätas och få en ny stadskärna, Norra Tyresö Centrum. En ny översiktsplan arbetas fram för att visa hur kommunen ska kunna växa ytterligare, hållbart och med en stärkt identitet.
Tyresö Bostäder grundades år 1962 och är Tyresö kommuns största bostadsföretag med cirka 3300 bostadslägenheter och ett antal lokaler. Tyresö Bostäder är helägt av Tyresö Kommun. Företaget äger och förvaltar bostäder och lokaler i Tyresö kommun. Omsättningen uppgick år 2017 till cirka 275 MSEK.
Läs mer om Tyresö på beställarnas hemsidor www.tyreso.se och www.tyresobostader.se