Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för utveckling och förvaltning av externa webbplatser
Referensnummer: UPP-2021/022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för konsulttjänst för utveckling och förvaltning av Huddinge kommun externa webbplatser
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mål med upphandlingen
Effektmål är att ha en leverantör för utveckling, support och förvaltning av kommunens externa webb. Kvalitet är viktigast med en kunnig partner för uppdragets alla delar.
Målet är att öka kvaliteten, kompetens och snabbare kontaktvägar.
Avgränsningar
Existerande hemsida/produkt kvarstår. Idag har kommunen hostingavtal separat. Det finns flera andra webbprodukter som är kopplade till hemsidan idag och ska ingå i uppdraget