483047-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Östhammar: Hemtjänst
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceinsatser inom hemtjänsten
Referensnummer: KS-2021-573
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98514000 Hemtjänst
II.1.4.
Kort beskrivning
Utföraren ska inom hemtjänsten utföra serviceinsatser enligt socialtjänstlagen (SoL) i form av inköp, tvätt och matdistribution i Östhammars kommun.
Upphandlingen är reserverad för vissa utförare enligt 4 kap 18 § LOU.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, med ett Öppet förfarande.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Östhammars kommun tillhanda senast 2021-10-25 23:59.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen