48311-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hus 20, lokaloptimering plan 4, 5 och 6. Västerviks sjukhus
Referensnummer: 2022-404
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar Ombyggnation av tre vårdavdelningar inom medicinkliniken i hus 20 på Västerviks sjukhus plan 4,5 och 6. Totalt ca 3900 m2
För uppdraget avses en entreprenadform Partneringsamverkan utifrån framtagen bygghandling, på juridisk grund för utförandeentreprenad i enlighet med AB 04. Med tillägg att PE har ett ökat ansvar och ska medverka aktivt i planering, genomlysning av handlingar och materialval för projektets bästa.
Se upphandlingsdokumenten för mer information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen