See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Bygg-entreprenad
Beskrivning: Denna upphandling sker med målsättning att under preciserade förutsättningar upprätta ramavtal avseende utförandeentreprenader inom Region Västernorrlands fastighetsbestånd. Ramavtalet omfattar entreprenadarbeten avseende planerat- och avhjälpande underhåll samt om-, till- och nybyggd på B:s fastighetsbestånd. Avrop sker genom rangordning alternativt förnyad konkurrensutsättning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453000 Reparation och renovering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ånge, Sundsvall, och Timrå kommuner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101819:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 45454100 Restaureringsarbeten, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45421000 Snickeriarbeten, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Sollefteå och Kramfors kommuner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101819:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Örnsköldsviks kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101819:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Härnösands kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101819:Lot:4