483184-2018 - ÄndringSverige-Helsingborg: Glassättning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasarbeten 2018
Referensnummer: 279/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45441000 Glassättning
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs stad, Helsingborgs Arena och Scen AB samt Öresundskraft genomför en gemensam upphandling av entreprenör för glasarbeten, vilket omfattar reparationer, åtgärder av akuta glasskador även utanför ordinarie arbetstid, renoveringsarbete på beställarens fastigheter och anläggningar samt material för uppdraget.
I uppdraget ingår även att utföra saneringsarbete av asbest.
Även konsulttjänster såsom rådgivning och kalkyleringsarbete kan komma att efterfrågas.