Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad, Höglidenskolan E1.
Referensnummer: 17-055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks kommun upphandlar en delad entreprenad avseende om- och tillbyggnad av Höglidenskolan, denna del avser E1, rivning, sanering, bygg och mark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 39 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen